środa

Na rozstępy są sposoby!

Marzysz, by twoje ciało było gładkie i jędrne. Dlatego, gdy zauważasz na udach cienkie, nitkowate blizny, zaczynasz się martwić. Spokojnie! Choć to trudny przeciwnik, są zabiegi i kosmetyki, które sobie z nim poradzą. Nie masz rozstępów? Sprawdź, co robić, by tak pozostało.

Wydawałoby się, że rozstępy to wyłącznie problem kobiet w ciąży. Tymczasem wcale tak nie jest. Do dermatologów zgłasza się dziś coraz więcej dziewcząt w wieku dojrzewania oraz kobiet, które gwałtownie chudną i tyją lub intensywnie ćwiczą. Wbrew powszechnej opinii, powstawanie rozstępów nie jest tylko związane z nadmiernym rozciąganiem skóry.

Na skutek szeregu czynników hormonalnych, środowiskowych i genetycznych, włókna kolagenu i elastyny w skórze tracą naturalną elastyczność i nie pracują, jak należy. Zamiast rozciągać się i kurczyć, pękają, a w miejscu ich uszkodzenia powstają cieniutkie blizny. Czasem towarzyszy temu pieczenie i swędzenie skóry, najczęściej jednak rozstępy atakują po cichu.

Rozstępy są w dużej mierze rezultatem wzrostu poziomu kortyzolu we krwi. Jest to hormon wydzielany przez nadnercza. Jego ilość wzrasta w okresie ciąży, dojrzewania, otyłości, wzrostu wagi, pod wpływem stresu. W okresie ciąży również wzrost poziomu estrogenów przyczynia się w pewnym stopniu do zwiększenia możliwości pojawienia się rozstępów.

Leki hormonalne mogą być jednym z czynników sprzyjających rozstępom. Na tworzenie się rozstępów ma również wpływ używanie regularnie i przez dłuższy okres czasu leków steroidowych, a to dlatego, że przyczyniają się one m.in. do ścieńczenia naskórka, zahamowania syntezy kolagenu w skórze właściwej oraz degradacji już istniejących włókien kolagenowych. A jak się za chwilę przekonamy, tworzenie się rozstępów jest związane z nieprawidłową syntezą kolagenu w skórze.

Niewłaściwa, uboga w składniki odżywcze (witaminy, mikro- i makroelementy) dieta, to jedna z głównych przyczyn powstawania rozstępów. Dużą rolę odgrywa tu zwłaszcza niedostateczna ilość cynku. Dlatego kobiety często stosujące diety niskokaloryczne mogą mieć skłonności do rozstępów.

I wreszcie kolejną istotną przyczyną, na którą nie mamy wpływu są nasze skłonności genetyczne. W związku z tym, istnieje prawdopodobieństwo, iż jeśli u matki podczas ciąży pojawiły się rozstępy, to mogą (ale nie muszą) pojawić się one również u jej córki.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz